Siste:

foto: susannesondfor.com

Nominert til Spellemannsprisen

Norsk musikk har hatt et godt år, og søndag 25. februar skal norske musikere hedres under Spellemannsprisen. Susanne Sundfør og Nils Økland lokale artister som er nominert.

MUSIKK: Susanne Sundfør er blant de nominerte i klassen «Popsolist» for albumet «Music for people in trouble»., mens Nils Økland er nominert i kategorien «Åpen Klasse» for «Lysning».

I tillegg er Enslaved, med medlemmer fra Etne og Sveio, nominert i kategorien «Metal» med sitt siste album «E».

Prisen blir delt ut i Oslo Konserthus søndag 25. februar, melder NRK.

Her er de nominerte:

Barnemusikk

  • Dagfinn Lyngbøs barneband: «Guttelus»
  • Meg og kammeraten min: «Snydelig»
  • Rasmus og verdens beste band: «Banjo på badet»
  • Sangfoni: «Sangfoni»

Blues

  • Dr. Bekken: «Upright Piano»
  • Good Time Charlie: «Ready to Rumble»
  • Joakim Tinderholt & His Band: «Hold On»
  • Ronnie Jacobsen: «These Blues In Me»

Country

  • Bendik Brænne: «The Last Great Country Swindle»
  • Bill Booth: «Some Distant Shore»
  • Bluebird’s Ghost: «Miniature Scenes of Sorrow»
  • Paal Flaata: «Love and Rain»

Elektronika

  • +Platform: «Twelve»
  • Lindstrøm: «It’s Alright Between Us As It Is»
  • Mental Overdrive: «Epilogue»
  • Sassy 009: «Do You Mind EP»

Folkemusikk/tradisjonsmusikk

  • Anne Hytta: «Strimur»
  • Erlend Apneseth: «Nattsongar»
  • Sogesong: «Så vide fara dei Lindarord»
  • Marin/Egeland: «Sorpesoll»

Indie

  • Carmen Villain: «Infinite Avenue»
  • Hvitmalt Gjerde: «Våken»
  • Misty Coast: «Misty Coast»
  • Silja Sol: «Ni Liv»

Jazz

  • Ellen Andrea Wang: «Blank Out»
  • Hegge: «Vi är ledsna men du får inte längre vara barn»
  • Helge Lien: «GuzuGuzu»
  • Marius Neset: «Circle of Chimes»

Klassisk

  • Bjarte Eike & Barokksolistene: «The Alehouse Sessions»
  • Ensemble Allegria: «Mozart/Schoenberg»
  • Guro Kleven Hagen/Marianna Shirinyan: «Fait Pleurer Les Songes»
  • Vilde Frang: «Homage»

Metal

  • Enslaved: «E»
  • Helheim: «Landawarijar»
  • Satyricon: «Deep Calleth Upon Deep»
  • Whoredom Rife: «Dommedagskvad»

Popgruppe

  • Hajk: «Hajk»
  • Marcus & Martinus: «Moments»
  • No. 4: «Hva nå»
  • Seeb: «Seeb 2017»

Popsolist

  • Cashmere Cat: «9»
  • Gabrielle: «Vekk meg opp»
  • Sigrid: «Don’t Kill My Vibe EP»
  • Susanne Sundfør: «Music for People in Trouble»

Rock

  • Erlend Ropstad: «Alt som har hendt»
  • Motorpsycho: «The Tower»
  • Sløtface: «Try Not to Freak Out»
  • Torgeir Waldemar: «No Offending Borders»

Samtid

  • Al Khowarizmis Mekaniske Orkester/Ensemble Ernst: «Christian Blom – Bring Me That Horizon»
  • Natasha Barrett: «Puzzle Wood»
  • Oslo-Filharmonien/Kringkastingsorkesteret/Poing: «Jan Erk Mikalsen – Saan»
  • Peter Herresthal/Arctic Philharmonic/Øyvind Bjorå: «Eivind Buene – Violin Conserto I Miniatures»

Urban

  • Arif: «Meg & deg mot alle»
  • Cezinando: «Noen ganger og andre»
  • Ivan Ave: «Every Eye»
  • Linni: «Medium»

Viser

  • Frida Ånnevik: «Flyge fra»
  • Kari Bremnes: «Det vi har»
  • Marthe Wang: «Ut og se noe annet»
  • Trygve Skaug: «Sanger du skal få når jeg dør»

Åpen klasse

  • Erlend Apneseth Trio: «Åra»
  • Jo Berger Myhre & Olafur Björn Olafsson: «The Third Script»
  • Nils Økland: «Lysning»
  • Ola Kvernberg: «Steamdome»

Årets komponist

  • Bjørn Kruse: «Fredrik Fors & Oslo Philharmonic Orchestra: Bjørn Kruse: Chronotope – Concerto for Clarinet and Orchestra»
  • Kjell Habbestad: «Sigvarts Klava & The Larvian Radio Choir: Kjell Habbestad – Et Nox i Diem Varsa»
  • Martin Hagfors: «Meg og Kammeraten Min: Snydelig»
  • Rolf Wallin: «Peter Herresthal/Arctic Philharmonic/Øyvind Bjorå: Rolf Wallin – Violin Concerto I Appearances»

Årets tekstforfatter

  • Erlend Ropstad: «Erlend Ropstad – Alt som har hendt»
  • Frank Tønnesen: «Tønes – Sesong fire»
  • Kristoffer Cezinando Karlsen: «Cezinando – Noen ganger og andre»
  • Sverre Knudsen: «Sverre Knudsen–Vi»

Årets album

  • Cashmere Cat: «9»
  • Cezinando: «Noen ganger og andre»
  • Susanne Sundfør: «Music for People in Trouble»
  • Tønes: «Sesong fire»

Årets låt

  • Alan Walker: «Alone»
  • Arif: «Alene»
  • Astrid S: «Think Before I Talk»
  • Cezinando: «Håper du har plass»
  • Dagny: «Wearing Nothing»
  • Hkeem feat. Temur: «Fy Faen»
  • Kygo feat. Selena Gomez: «It Ain’t Me»
  • Linda Vidala feat. KingSkurkOne: «Bængshot»
  • Sigrid: «Don’t Kill My Vibe»

Årets nykommer og Gramo-stipend

  • Charlotte Dos Santos
  • Hkeem
  • Kjartan Lauritzen
  • Lüt
  • Rohey
  • Sigrid

Årets musikkvideo

  • Arif: «Himmelen» (regi: Johannes Muskat Greve)
  • Daniel Kvammen feat. Lars Vaular: «Som om himmelen revna» (regi: Eivind Landsvik)
  • Jenny Hval: «The Great Undressing» (regi: Marie Kristiansen)
  • Mikhael Paskalev: «Witness» (regi: Mikhael Paskalev, Joseph Wills, Jasper Spanning)

Årets produsent

  • Magnus August Høiberg (Cashmere Cat)
  • Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen (Stargate)
  • Ole Torjus Hofvind
  • Thomas Eriksen (Earwulf)

I tillegg skal det deles ut en publikumspris, en hederspris og prisen Årets Spellemann.