HAUGESUND: Glem glasstak og få kvinnelige ledere. I bikubene er det 100 % kvinnelige ledere.
– Det er ei dronning og en masse hunnbier som styrer kuben. Hannbier er kun til for paring og utvikling, sier Cato Sivertsen.
Dronningen legger faktisk mer enn sin egen vekt i egg daglig. Så her er det lett å skaffe seg nye hannbier.
– På vinteren får ikke de være med, da hiver de ut alle mannfolkene og så lager de nye til våren.
Bier i fast jobb
Cato Sivertsen har virkelig latt seg fascinere av bienes verden. Det begynte så smått i 2012, og nå er han en lidenskapelig birøkter på si.
– De begynner som rense- vaskebier og vasker ut cellene, og så etter noen dager blir noen vaktbier, mens andre blir likbærere. Alle får faste oppgaver, før de ender med å bli honningsankere.
Og nå kan du også bli birøkter. I mars starter Sivertsen et nytt kurs.
– Vi ser det er mange som vil ha en kube i hagen eller på terrassen. Det er jo ikke farlig med bier, så sant du ikke går rett på kuben og begynner å åpne opp, for da vil de selvfølgelig forsvare seg.