FLYR HØYT: Alle lagene i volleyballklubben i Haugesund trener i hallen i Skåredalen.
FLYR HØYT: Alle lagene i volleyballklubben i Haugesund trener i hallen i Skåredalen.

KFUM Volleyball: En liten klubb med plass til flere

KFUM volleyballklubb i Haugesund består av rundt 100 medlemmer. Klubben jobber med å styrke miljøet og vil gjerne ha med både store og små som kunne tenke seg å spille volleyball.
LITEN KLUBB: Leder i KFUM volleyball Haugesund, Sveinung Valen forteller at det før var to volleyballklubber i Haugesund, men at de på 2000-tallet ble slått sammen til en klubb.

KFUM volleyballklubb i Haugesund består av rundt 100 medlemmer. Klubben jobber med å styrke miljøet og vil gjerne ha med både store og små som kunne tenke seg å spille volleyball.

I hallen i Skåredalen spilles det volleyball omtrent hver kveld. KFUM volleyball er kanskje ikke den største eller den mest kjente klubben i Haugesund, men de har fått frem flere talenter, blant annet Janne Kongshavn. Leder i KFUM Haugesund volleyball, Sveinung Valen, forteller at klubben jobber med å bygge opp miljøet.

– Kongshavn begynte her i klubben, det er vi stolt over. Vi er en relativt liten klubb som har i underkant av 100 medlemmer, i alderen ti og oppover. På noen av de aldersbestemte lagene har vi godt med folk, og i andre lag så er det mindre folk, det er utfordringen for oss. Vi skulle gjerne hatt flere med i klubben.

Valen forteller at volleyballklubben prøver å være tilstede på arrangement for å vise frem tilbudet de har.

– Vi var på barn er bra, foreningens dag og vi stilte opp i 17. mai-toget, blant annet. Alt for å vise folk at vi er tilstede. Det er et imponerende spekter av idrettsaktiviteter til ungdom her i Haugesund, så vi har mange om beinet her.

Hevder seg i NM

I fjor gjorde gutter 15-laget til klubben det godt i Norgesmesterskapet, hvor de tok en femte plass.

– Det er lenge siden vi har gjort det så bra i NM. I år vil jeg tro at vi skal klare å hevde oss i NM både med gutter 15 og med gutter 17. Kvalifiseringen til NM er på nyåret.

FLYR HØYT: Alle lagene i volleyballklubben i Haugesund trener i hallen i Skåredalen.

FLYR HØYT: Alle lagene i volleyballklubben i Haugesund trener i hallen i Skåredalen.

Lagene reiser en del turer til Stavanger for å spille kamper, men Haugesundklubben arrangerer også turneringer selv.

– 18. oktober skal vi arrangere turnering for 17-åringene i fylket. Det blir spennende. Vi har ikke hatt noen faste turneringer de siste årene, det er mer kretsarrangement vi har hatt.

Valen forteller at klubben jobber med å få til et fellesskap, og at de jobber bevisst med å styrke miljøet.

– Ulempen med volleyball er at alle lagene trener på forskjellige tider, vi mangler fellesskapsfølelsen. Vi jobber nå med å bygge opp denne fellesskapsfølelsen, hvor de små får være med de store også videre. Målsetningen vår i år er å få til en del felles arrangement. Vi planlegger klubbkvelder hvor vi har hele hallen disponibelt til både spill og sosiale aktiviteter.

Valen forteller at det viktigste for dem er å ha et tilbud til alle som vil spille volleyball. De har aldersbestemte lag for jenter og gutter, i tillegg til et damelag som spiller i 3. divisjon og et herrelag. Hvert sommer arrangerer Janne Kongshavn sandvolleyballturnering i Haugesund, hvor KFUM volleyball Haugesund er medarrangør.

– Sandvolleyball blir mer og mer populært, så det er noe vi bør satse mer på i fremtiden.

På guttesiden har klubben hatt med to spillere på regionslaget det siste året.

– Rogaland krets jobber godt med å ha mye aktivitet innen volleyballen i Rogaland. De arrangerer samlinger som styrker fellesskapet. Vi håper at noen av våre spillere også blir tatt ut til regionslaget i år, det hadde vært kjekt.

– Marked for større volleyballmiljø

Alle lagene til KFUM volleyball trener og spiller i hallen i Skåredalen.

– Det er en fordel at vi er samlet her, men vi ønsker oss litt gunstigere treningstider. Det er flott å se all den aktiviteten som foregår her i hallen, og det mangfoldet av idretter som foregår i Skåredalen.

MILJØ: Både gutte- og jentelagene reiser rundt for å spille kamper, det er et av høydepunktene med å være volleyballspiller.

MILJØ: Både gutte- og jentelagene reiser rundt for å spille kamper, det er et av høydepunktene med å være volleyballspiller.

Valen forteller at en av fordelene med volleyball er at det går fint å begynne med idretten i ungdommen.

– Man trenger ikke å begynne tidlig for å bli god i volleyball. Det er mange som har begynt i 13-14-års alderen som har blitt veldig gode volleyballspillere. Vi har plass til alle her.

En utfordringer for klubben er å få tak i nok trenere.

– Det er alltid en utfordring å skaffe trenere. Vi ser at vi må gjøre en del ting med trenerkrefter og rekruttering, for jeg tror at det er et marked for å få et større volleyballmiljø her i byen. Vi har flere lag i gang i år, så vi er flere spillere i år enn i fjor, så det er en positiv økning, sier Valen.